Quote:
Ja, och inte bara adaptern. Risken finns ju att man steker själva pedalen....jag har själv dödat en Fulltone '69...[xx(]
Ursäkta trådkapningen...
Aj! Gick det så illa, då är det verkligen en risk man tar om man sätter in en 9v tap. Borde ju i och för sig gå att sätta in någon sorts skydd för själva kretsen, finns säkert säkert beskrivet någonstans på nätet.
Det där med brunsten vs alkaliskt batteri stämmer även enligt min erfarenhet. Men... det finns få regler utan undantag och min Hellbilly, som är en si/ge hybrid, låter exakt likadant oberoende av om jag kör på adapter eller batteri, förklara det den som vet. Annars är det väl så (har jag läst någerst) att ju färre komponenter en krets har, desto större inverkan har varje enskild komponent, och batteriet är en av komponenterna i en fuzz.