View unanswered posts | View active topics It is currently 01 Sep 2026, 06:09



Reply to topic  [ 6 posts ] 
Vox AD120 * SÅLD * 
Author Message

Joined: 31 Dec 2002, 07:16
Posts: 202
Location:
Post Vox AD120 * SÅLD *
Säljes Vox AD120 Valvetronix. En stor förstärkare med 12AX7 i slutsteget.

Ett Vox VC-12 floor-board medföljer där man lätt reglerar hela förstärkaren och lite till på 10 meters avstånd.

Förstärkaren är i nyskick och alla instruktionsböcker och anvisningar, ett skyddshölje till förstärkaren och en gigbag till floor-board:et medföljer.

Pris: 7.000:- (nypris: 14.200:- )


Så här skriver Dick Petersson om Vox Valvetronix i Fuzz under rubriken Stortest av gitarrförstärkare:

"Det första jag gör är naturligtvis att försöka hitta Brian Maysoundet. Jag vrider "Kycklinghuvudet" till modellen VoxAC30 och chansar på fullt drag på nästan alla utom presence och middleknappen? Bulls Eye! Där satt den! Låter kanon! Bästa Voxhärmning jag hört!.
Med ytterligare lite trebleboospå pedaleffektdelen blir det ännu bättre - ett sådant bett! Byter till en Vox AC30TB. Wow! Vilket rocksound!
Fortsätter med ett BlackFaceljud: mastern på fullt och gainen kl. 9, öser på med diskant, kompressor samt ett snyggt platereverb. Exakt som Mark Knopfler! Dynamiskt och kristallklart med pyttelite snygg dist som kommer när man spelar med hårt anslag.
Det känns som att spela på en "riktig" stärkare. Ljudet kommer direkt, har ett grymt bett men ändå med en varm karaktär. Fortsätter ivrigt på jakt efter ett styggt distsololjud siktar med "kycklingen" på modellen Rector, som naturligtvis skall representera Boogie Rectifier. Mig lurar ingen"
Drar på fullt på gainen, lite eko, lite kompressor - Voila! Ett sololjud som heter duga.
Helt klart ett sound som knockar det mesta. Lägger man här till ett snyggt stereo-chorus - Yes! Ja, så här satt jag i fem (5) timmar. Glömde helt bort tid och rum faktiskt. Stärkaren är helt enkelt grymt inspirerande.
Den är också volymstark och döljer heller inte själva gitarrljudet vilket jag tycker att den del andra digitalstärkare gör.
Kopplar jag in min Telecaster vill jag att det skall låta Telecaster osv. och det gör det verkligen här"



Image


18 Feb 2008, 22:27
Profile ICQ WWW

Joined: 02 Sep 2007, 10:29
Posts: 3626
Location:
Post 
Funkar den där som en sån här?

http://www.youtube.com/watch?v=yayu2Qq-SPw


25 Feb 2008, 11:48
Profile ICQ WWW

Joined: 31 Dec 2002, 07:16
Posts: 202
Location:
Post 
Tobbe z wrote:


Funkar den där som en sån här?

http://www.youtube.com/watch?v=yayu2Qq-SPw


Ja


25 Feb 2008, 20:03
Profile ICQ WWW

Joined: 02 Sep 2007, 10:29
Posts: 3626
Location:
Post 
Tåls att funderas på!
Måste suga påt å se om jag har tillräckligt ipå lekkontot.


25 Feb 2008, 21:57
Profile ICQ WWW
User avatar

Joined: 03 Jan 2008, 23:05
Posts: 177
Location: Stockholm/Hudiksvall
Post 
Fast den låter bättre...
Och fler stärkarmodeller och 32 programmerbara platser.
Och 2 12"element.
Fan, hade jag inte en skulle jag köpt den här själv.[:p]

Saknar det stora pedalbordet till min. Har VC-4an.

/rock


26 Feb 2008, 02:48
Profile WWW

Joined: 31 Dec 2002, 07:16
Posts: 202
Location:
Post 
Såld


04 Mar 2008, 22:39
Profile ICQ WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 6 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.