Ljudbojen.com
http://www.ljudbojen.com/

Hur göra en 1M Log pot av en 2,2M Log?
http://www.ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=34272
Page 1 of 1

Author:  Ballz [ 19 Dec 2009, 13:56 ]
Post subject:  Hur göra en 1M Log pot av en 2,2M Log?

...att koppla ett 2,2M motstånd parallellt över pottens ytterändar hjälpte ju att få ner totalvärdet, men jag tycker att all "action" liksom händer på första/sista kvartsvarvet (beror på hur man ser det) efter den ändringen. Notera att jag bara mätt lite provisoriskt, ingenting är inlött ännu. Det är väl rimligt att anta att "svepet" i potten ändras eftersom jag bara reglerar ena halvan av det totala motståndet, men kommer det höras?

Det handlar om volymkontrollerna i en Hagström 310. Kommer ingångskretsarna resp tonkontrollen att påverkas av det här fusket?

Och om jag trycker dit mina 2,2M-pottar utan ovanstående fusk...hur kommer det funka?

http://hem.passagen.se/awe/310.jpg

/R (matematiskt/teoretiskt handikappad)

Author:  Martin Kuhn [ 19 Dec 2009, 16:40 ]
Post subject: 

Blir det inte annorlunda svep om man kopplar motståndet mellan ingång och viper?

"The Tone is in your fingers": HA!

http://kuhnamps.com

Author:  gammelnalle [ 19 Dec 2009, 16:43 ]
Post subject: 

lite lästips:

http://www.geofex.com/article_folders/p ... tscret.htm

b

Author:  Bo Hansén [ 21 Dec 2009, 02:58 ]
Post subject: 

Ballz,

Du behöver inte göra något annat än att stoppa dit 2M2 pottarna, det kommer säkert att funka ok.

Skulle du tycka att det blir förmycket diskant slope under hälften på potten, så lägg en 10pF konding mellan ovansidan och vipern på pottarna.

Om du vill "åbäcka" dig extra mycket, så kan du ändra förhållandet på mixmotstånden och tonkontrollen, d.v.s. mixmotstånden till 1Mohm, ton-potten till 470K och kondingen till 2700pF, så bör det bli samma som orginalet igen.

--Bosse

Hansén Audio
Göteborg
http://www.hansenaudio.se

Author:  Ballz [ 21 Dec 2009, 18:17 ]
Post subject: 

Tack för tips, alla. Och Bo, du är en pärla.

/R

Edit: hopsatt igen. Blev alldeles utmärkt med 2,2M-pottarna rakt in, och alldeles perfekt mjukt ljud för det som den här stärken ska användas till - lågmäld och ibland morrig Strata med tremolo - och elfiol. Den har moddade ingångar sen tidigare - bl a en för piezo-mik - och nu blev det riktigt bra. Tack!

Author:  Tubis [ 21 Dec 2009, 20:52 ]
Post subject: 

Ursäkta om jag nallar lite space.
Kan någon förklara det massiva RC nätet innan pi?
Sitter väl i en integrerad bunt om jag inte missminner mig?

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/