Ljudbojen.com
http://www.ljudbojen.com/

Strömingång på pedal - kass
http://www.ljudbojen.com/viewtopic.php?f=24&t=75814
Page 1 of 1

Author:  JohannesEkborg [ 23 Aug 2012, 16:43 ]
Post subject:  Strömingång på pedal - kass

Jag har fått en pedal av en polare som är paj och hade tänkt fixa den! Pedalen i fråga är en "Damage Control Demonzier" och problemet är strömingången. Den förre ägaren verkar ha använt våld av något slag. Frågan är nu vad jag behöver byta ut, och vart jag får tag på det. Tacksam för hjälp!

Här följer bilder:
Image
Image
Image
Image

Author:  bongus [ 23 Aug 2012, 21:56 ]
Post subject:  Re: Strömingång på pedal - kass

Det där borde vara busenkelt.

Löd loss kablarna från kontaktdonet.
Gå till elektronikbutiken. ELFA om du inte hittar något närmare. Tag med deig både kontaktdinsresterna och pedalen så att du säkert hittar något som passar.
Var noga med att får rätt diameter på pinne/hål. Det verkar finnas massor med nästan identiska dimensioner.
Ta med strömadaptern också för säkerhets skull.
Kolla noga hur den nya och gamla kontakten är kopplade så att du får rätt polaritet, alltså mät mellan pinne och lödöra så att du vet vilket som är vilket.
Löd på den nya.

/M

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/