View unanswered posts | View active topics It is currently 22 Jun 2026, 00:13



Reply to topic  [ 6 posts ] 
Skrikig Badger 
Author Message
User avatar

Joined: 29 Jun 2007, 09:19
Posts: 2560
Location: Malmö
Post Skrikig Badger
Min fantastiska Badger 18 har senaste veckorna inte levererat det jag vant mig vid. Ibland tror jag att jag inbillar mig, men sen känner jag nästa stund att så här ska det inte låta. Om det inte är riktigt illa, så är det ju så svårt att beskriva... Men storyn är så här:

I början av sommaren tyckte jag att förstärkaren började låta sämre. Det var precis som om den blev gällare och skrikigare, samtidigt som distorsionen blev mindre krämig och mer spretig. Inbillade mig också att den distade mer på lägre volym. Totalvolymen var ändå densamma. Bytte slutrören till ett par nya från TAD (RT872 heter de) och tyckte det blev bra igen. Så några rep senare lät det skit igen på samma sätt! Väl hemma tänkte jag testa igen, men då var stärkaren stendöd, och säkringen hade brunnit.

Lämnade för en snabbkoll på 4Sound, där stärkaren är köpt, men de hittade inget fel utan bytte bara säkringen. Ändå låter det fortfarande inte riktigt som det ska. Kan nån tipsa om var jag ska söka felet, eller vem som kanske kan hjälpa mig (helst nånstans i sydvästra Skåne), så hade jag varit evigt tacksam!

Mats

_________________
Mats


17 Sep 2012, 19:35
Profile

Joined: 11 Jan 2008, 21:42
Posts: 2343
Location: stockholm
Post Re: Skrikig Badger
Jag är ingen expert men känns väl som att säkringen går av en anledning. Ta den till en duktig tekniker istället för 4sound tror jag är bra också..


17 Sep 2012, 21:23
Profile

Joined: 12 Aug 2009, 13:32
Posts: 234
Location: Umeå
Post Re: Skrikig Badger
Maila till Suhr!

De har grym serviceanda och kan nog berätta vad en tekniker borde titta efter.


17 Sep 2012, 21:44
Profile
User avatar

Joined: 29 Jun 2007, 09:19
Posts: 2560
Location: Malmö
Post Re: Skrikig Badger
TUF wrote:
Maila till Suhr!

De har grym serviceanda och kan nog berätta vad en tekniker borde titta efter.

Ja, det var ju en idé jag borde tänkt ut själv... Sagt och gjort - får se vad de svarar. Är ju inte helt lätt att återge problemet på engelska, när man knappt kan göra det på svenska.

Mats

_________________
Mats


17 Sep 2012, 22:45
Profile
User avatar

Joined: 22 Dec 2010, 03:20
Posts: 166
Location: Skövde
Post Re: Skrikig Badger
Löste det sig?


02 Oct 2012, 13:31
Profile
User avatar

Joined: 29 Jun 2007, 09:19
Posts: 2560
Location: Malmö
Post Re: Skrikig Badger
dnaq wrote:
Löste det sig?

Tackar som frågar, men jag vet inte riktigt vad jag ska svara... Kan en förstärkare självläka?

Skrev till Suhr via kontaktformuläret på deras site, men har märkligt nog inte fått nåt svar. Kan vara deras sida som spökar, för den är väldigt seg. Har sen haft stärkaren framme på rep ett par gånger, och då tycker jag den varit OK igen! Vet nu knappt vad jag ska tro. Är det jag själv som letar fel i filmen kanske? Gör nu inte mer förrän jag upplever problem igen.

Mats

_________________
Mats


06 Oct 2012, 08:30
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 6 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.