
Marshall Artist combo 4203 - uppgraderad
Marshall Artist, 30 W med rörslutsteg (2xEL34).
Mycket trevlig liten tvåkanalig Marshall-kombo med reverb, Vintage 30-högtalare och möjlighet att driva externa högtalarlådor om man vill.
I standardutförande är dessa lite för vassa i tonen för de flesta. Därför gör många något som kallas C13-modden som tar bort den vassa diskanten.
Jag har låtit Kalle på LH-musik göra C13 in och utkopplingsbar mha av en push-pull potentiometer. När han ändå höll på lade han även till en valbar mid-boost som också ligger på en push-pull pot. Och dessutom bytte han ut samtliga potentiometrar, något som brukar vara en svag punkt på dessa förstärkare.
Mycket, mycket trevlig liten förstärkare som anses ge den klassiska JCM800-tonen på en rimlig volym.
Jag tycker dessutom att den ger ett bra rent ljud.
Skicket är gott/mycket gott bruksskick. Några småhack i tolexen och ett litet hack i kabeln till fotswitchen. Funktionen är tiptop!
4000,- eller bud.