 |
 |
 |
|
Page 1 of 1
|
[ 7 posts ] |
|
| Author |
Message |
|
Lemmy
Joined: 10 Mar 2004, 23:38 Posts: 2344 Location: Gislaved SWISH
|
 Pantauktion LP Std Faded
Gibson Les Paul Std Faded för 6000:- (plus avgifter) borde väl va ett fynd, om den nu inte drar iväg prismässigt... http://www.pantbanken.se/scripts/f2page ... nt&kontor=Problemet med en sånhär auktion är väl att man inte har nån direkt att ställa frågor till om objektet. För personalen på pantbanken kan väl inte förväntas komma med några detaljerade svar.. Si fractum non sit, noli id reficere
|
| 23 May 2011, 07:42 |
|
 |
|
Mike Leaf
Joined: 27 Dec 2007, 16:14 Posts: 15249 Location:
|
Quote: Problemet med en sånhär auktion är väl att man inte har nån direkt att ställa frågor till om objektet. För personalen på pantbanken kan väl inte förväntas komma med några detaljerade svar..
Både Juha och Anders är ganska duktiga på gitarrer, och trevliga.
|
| 23 May 2011, 09:16 |
|
 |
|
Lemmy
Joined: 10 Mar 2004, 23:38 Posts: 2344 Location: Gislaved SWISH
|
Mike Leaf wrote: Quote: Problemet med en sånhär auktion är väl att man inte har nån direkt att ställa frågor till om objektet. För personalen på pantbanken kan väl inte förväntas komma med några detaljerade svar..
Både Juha och Anders är ganska duktiga på gitarrer, och trevliga. Har mailat lite frågor, får se om jag får svar. Hur är dessa faded annars? Vet att dom har stötts o blötts en hel del på forumet, men visst är dom väl i princip som en vanlig standard men med tunnare lack? Si fractum non sit, noli id reficere
|
| 23 May 2011, 10:36 |
|
 |
|
Mike Leaf
Joined: 27 Dec 2007, 16:14 Posts: 15249 Location:
|
Det finns lite olika åsikter i ämnet , vissa gillar dessa. Verkar lätta i vikten och den jag känd på var bra på alla sätt. Dock har det varit småskillnader de år den tillverkats.
Det påstås också att de som såldes ut av 4-sound, MB för ett par år sedan var av 'sämre kvalitet' något mig veterligen inte bekräftats.
Det var någon här som hade en med defekt i kantlisten samt en till salu som såg ut att ha toppen i flera bitar än 2.
Kropparna har också kunnat vara 1-bits eller 2-bitars.
Som med alla instrument gäller det att hitta ett bra ex.
Nu vet man ju inte om denna säljer eller vad deras 'reserve' är men om man är riktigt kall, så väntar man ut den lagstadgade auktionen och hoppas att den inte går iväg, för sen säljs den nämligen i deras butik och då slipper man provisionen till auktionshuset. Och kan ibland få ett ännu bättre pris...
Om den inte säljer i butiken på några dagar/veckor HAR det hänt att dom lagt ut på Blocket , men då är ju möjligheten borta.
Dom vill bara sälja snabbt och utan problem, inte ha en massa prutande och konstiga mail , därför undviker dom Blocket.
Nu har ju också sannolikheten att den säljs ökat när den är 'exposed' [;)]
|
| 23 May 2011, 14:58 |
|
 |
|
Lemmy
Joined: 10 Mar 2004, 23:38 Posts: 2344 Location: Gislaved SWISH
|
Okey, tack för info [:)]
Si fractum non sit, noli id reficere
|
| 23 May 2011, 15:45 |
|
 |
|
christian-h
Joined: 22 Sep 2009, 21:37 Posts: 1477
|
Blir det något köp?
Med vänliga hälsningar, <u><i><b><font color="brown">Christian.</font id="brown"></b>"]</u>
|
| 26 May 2011, 00:19 |
|
 |
|
Lemmy
Joined: 10 Mar 2004, 23:38 Posts: 2344 Location: Gislaved SWISH
|
christian-h wrote: Blir det något köp?
Med vänliga hälsningar, <u><i><b><font color="brown">Christian.</font id="brown"></b>"]</u>
Nix, en annan lyckades knipa den medans jag var tvungen att hämta på dagis. Jag hade dock inte hängt med så mycket högre ändå med tanke på avgifter, plus att den inte var helt tiptop, finns ju likadana ute på blocket för 9k. Si fractum non sit, noli id reficere
|
| 26 May 2011, 08:00 |
|
|
|
Page 1 of 1
|
[ 7 posts ] |
|
Who is online |
Users browsing this forum: No registered users and 1 guest |
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum
|
|
 |
|