View unanswered posts | View active topics It is currently 28 Oct 2026, 01:20



Reply to topic  [ 6 posts ] 
parallell loop! 
Author Message

Joined: 08 Nov 2010, 20:44
Posts: 50
Location:
Post parallell loop!
Hejsan! Är en gröning här på forumet som gillar les Paul gitarrer, Robben Ford och kanske något mer.(Kommer inte på något mer nu).Är inte direkt elektronikkunnig men har väl lött ihop lite saker i min dag. Nu är det så att jag skulle vilja veta om det är någon som har byggt en parallell loop som kallas B.Blender.Konstruktören heter Sean MacLennan. Han har också en enklare konstruktion som han kallar Mini Blender. Har simulerat Mini Blender i 5Spice och jag får det inte fungera som jag vill. Är som sagt var inte speciellt elektronikkunnig så jag kanske gör fel! Jag vill ialla fall ha en parallell loop som jag kan koppla min delay och reverbpedal i, och som är transparant, inte fasvrider och inte brusar för mycket! Kanske för mycket begärt för en så enkel konstruktion, eller? Är det någon som kan hjälpa mig vore jag tacksam!


08 Nov 2010, 21:36
Profile ICQ YIM WWW

Joined: 30 Sep 2009, 07:41
Posts: 1648
Post 
Har din förstärkare ingen loop nu? Om den har en seriell loop kan jag rekomendera Suhr Minimix 2. Det är en separat burk som drivs på 9 volt dc.


09 Nov 2010, 07:39
Profile

Joined: 12 Aug 2002, 23:00
Posts: 880
Location:
Post 
Och om du vill ha en parallell loop före förstärkaren kan jag rekommendera Xotic X-blender.

musik: http://www.myspace.com/peppermintville


09 Nov 2010, 08:19
Profile ICQ WWW
User avatar

Joined: 04 May 2008, 18:00
Posts: 3562
Location:
Post 
Jag kör med Himmelstrutz Fekto efter dist (alt boost/kompressor) och den funkar och låter riktigt bra. Dessutom är det praktiskt med det extra More-läget för t ex solo eller låtar som kräver ett blötare ljud. Tonkontrollen funkar fint om man vill slipa av lite vasshet i en digital effektenhet för att få den att låta lite varmare. http://www.himmelstrutz.com/fekto.htm

Image

/CM


09 Nov 2010, 20:09
Profile ICQ YIM WWW

Joined: 08 Nov 2010, 20:44
Posts: 50
Location:
Post 
Tack för förslagen! Jag har en seriell loop på stärkaren som jag kopplar delayet och reverbet i. Men jag vill parallellkoppla
pedalerna så att jag bara får reverb på delayet! Alltså en signal som går in i delayet som går vidare till reverbet och en ren signal som går parallellt med dessa!


09 Nov 2010, 22:57
Profile ICQ YIM WWW
User avatar

Joined: 04 May 2008, 18:00
Posts: 3562
Location:
Post 
les paul wrote:

Tack för förslagen! Jag har en seriell loop på stärkaren som jag kopplar delayet och reverbet i. Men jag vill parallellkoppla
pedalerna så att jag bara får reverb på delayet! Alltså en signal som går in i delayet som går vidare till reverbet och en ren signal som går parallellt med dessa!


Det kan du göra med ovan nämnda Fekto och det tror jag du kan med de andra två förslagen också.

/CM


10 Nov 2010, 00:31
Profile ICQ YIM WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 6 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.