 |
 |
 |
|
Page 1 of 1
|
[ 7 posts ] |
|
| Author |
Message |
|
frans
Joined: 29 Sep 2007, 11:39 Posts: 968 Location: västra göteborg
|
 recensioner av tremolo.
jag har haft ganska många olika tremolopedaler så jag tänkte ge mig på en liten recesion av de pedaler jag har haft. det kanske är några som kan ha nytta av det när de ska köpa tremolo till slut.
boss tr-2: ett helt vanligt tremolo varken mer eller mindre. gör sin grej men inget man direkt får stånd av. min dippade lite i volymen när den slogs på men det är visst väldigt lätt att modda.
gollmer tremolo: låter väldigt pulserande vågor nästan som hajtänder känns det som. precis som tremolot i min vibroking. gillar man det är den säkert helt grym men jag vill ha mer som en sinuskurva.
line6 taptremolo: den här kom jag verkligen inte överens med men det var kanske för att jag är dålig på att ratta när det finns så många inställningsmöjligheter. jag hittade heller aldrig rätt när det gäller tapfunktionen men det kanske är en övningsfråga. tråkigaste tremolot i min bok.
t-rex, tremster: väldigt ensidigt tremolo men som inte gör det tillräckligt bra för att man ska känna att det är riktigt tillfredställande. har volymratt som boostar signalen men boosten är inte sådär jättesnygg tycker jag.
vox tremovibe?: vibrato och tremolo i en lite för stor pedal. gillade vibratot väldigt mycket men man var tvungen att ha samma inställningar i tremolo och vibrato för att kunna växla smidigt mellan dom och det funkade inte för mig. hade den varit mindre och smartare byggd så hade den kanske stannat.
carl martin tremolo: vibrato och tremolo här också som låter väldigt bra men som är väldigt subtilt även när man maxar inställningarna. lite tråkigt.
danelectros lilla gula: låter tvärt om vad det ser ut, stort och tjockt. jag vet att många gillar det men jag tycker det ändrar orginalsignalen för mycket. näst sämst enligt mig.
zvex tremoloprobe: låter mycket bra. tror det är en super hard on i botten men jag kunde inte få till det där med foten samtidigt som jag spelade.
dom tre bästa:
bluebird: vill man ha ett mjukt sinustremolo utan taptempo så är bluebird helt fantastiskt jag skulle till om med säga att det är unset bättre än diamond till just det men det skiljer knappt något.
diamond och empress är ganska lika men jag skulle säga att empress är bättre på lite mer extrema ljud och lite smidigare att ratta om man vill växla mellan olika ljud. diamond låter lite bättre till snygga ljud enligt mig.
skulle jag välja ett av alla så skulle jag ta diamond men det beror verkligen på vad man är ute efter. spelar man bara sinuskurva och inte behöver taptempo så skulle jag välja bluebird.
fyll gärna på med dina recensioner av tremolopedaler.
|
| 17 Nov 2011, 22:02 |
|
 |
|
davidihse
Joined: 29 Sep 2009, 15:55 Posts: 3293
|
 Re: recensioner av tremolo.
Nobels Tremolo TR-X. Ligger i lika bra som en tremster, bättre än bossen, men kan göra mer och man kan få för typ 300 kronor. Kan vara den mest prisvärda jag har testat.
|
| 18 Nov 2011, 00:24 |
|
 |
|
Goran
Joined: 03 Jan 2008, 12:21 Posts: 7814 Location: Malmö
|
 Re: recensioner av tremolo.
davidihse wrote: Nobels Tremolo TR-X. Ligger i lika bra som en tremster, bättre än bossen, men kan göra mer och man kan få för typ 300 kronor. Kan vara den mest prisvärda jag har testat. Det håller jag med om. Tackar för testet för övrigt!
|
| 18 Nov 2011, 07:56 |
|
 |
|
hwestman
Joined: 25 Aug 2004, 15:54 Posts: 1143 Location:
|
 Re: recensioner av tremolo.
Voodoo labs Tremolo - låter superfint. Har även ett Empress som är kul, men ärligt talat låter Voodoo'n bättre.
Har för övrigt volymkontroll vilket IMHO är ett absolut måste på en trem-pedal!
|
| 21 Nov 2011, 02:20 |
|
 |
|
clapton71
Joined: 15 Mar 2008, 18:36 Posts: 4460 Location: Örsundsbro
|
 Re: recensioner av tremolo.
Tack frans för detta! Har haft svårt att hitta rätt bland tremolos och ännu svårare att hitta ett vettigt användningsområde Nu får jag strax hem laros Blue Bird, mitt första riktigt fina tremolo, ska bli kul! Matte
_________________ the older I get, the better I was
|
| 23 Nov 2011, 12:38 |
|
 |
|
frans
Joined: 29 Sep 2007, 11:39 Posts: 968 Location: västra göteborg
|
 Re: recensioner av tremolo.
clapton71, tackar! hoppas du blir nöjd med tremolot. har man svårt att hitta användning för tremolo tycker jag man ska testa att köra det lite snabbare än vad man tror och tänka mattor när man spelar och inte så mycket melodi. svårt att förklara men jag tror detta kan funka som en ingång.
|
| 23 Nov 2011, 13:44 |
|
 |
|
we_made_wor_history
Joined: 15 Jan 2008, 21:59 Posts: 2962 Location:
|
 Re: recensioner av tremolo.
eftersom forumets största pryl-nörd Olle Norin aka "Spindeln" kör Boss PN-2 så måste ju den vara bra eller? 
|
| 17 Dec 2011, 21:34 |
|
|
|
Page 1 of 1
|
[ 7 posts ] |
|
Who is online |
Users browsing this forum: No registered users and 17 guests |
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum
|
|
 |
|