Ljudbojen.com
http://www.ljudbojen.com/

Tune-o-matic på Jazzmastrar?
http://www.ljudbojen.com/viewtopic.php?f=4&t=42625
Page 1 of 1

Author:  FaQed [ 01 Jul 2010, 20:47 ]
Post subject:  Tune-o-matic på Jazzmastrar?

Det har bevisligen gjorts. J Mascis signaturmodell hade ett sådant och på en bild i boken Guitar Heaven (Neville Marten, jävla bra bok annars) ser man tydligt att Thurston Moore kör ett sånt också. Nu är ju frågan om de här passar rakt av på stallpinnarna. Dessutom har jag hört att strängspacingen blir fel. Har ni någon erfarenhet av det här, några råd?

På Mexicojazzmastrarna sitter ju en variant av dom, men den är anpassad till Fendergitarrer och inget vanligt TOM. Går de här att få tag på utan att beställa ifrån någonstans där frakten kostar lika mycket som stallet i sig?

Verse-Chorus-Verse
Mariehamn, Åland

Author:  junkhead [ 01 Jul 2010, 20:51 ]
Post subject: 

Jag har nog ett liggandes som passar rakt av....är du intresserad så hör av dig.

Author:  FaQed [ 01 Jul 2010, 21:00 ]
Post subject: 

junkhead wrote:

Jag har nog ett liggandes som passar rakt av....är du intresserad så hör av dig.




Du får ett mail här direkt [:)]

Verse-Chorus-Verse
Mariehamn, Åland

Author:  FaQed [ 02 Jul 2010, 12:09 ]
Post subject: 

Fast frågan kvarstår, för jag vill gärna veta hur det ligger till [:D]

Verse-Chorus-Verse
Mariehamn, Åland

Author:  junkhead [ 02 Jul 2010, 12:18 ]
Post subject: 

Vilken fråga!?Jag har haft det på både på en jaguar och en jazzmaster.På jaguaren satt på när jag köpte den,på jazzmaster satte jag dit det själv.No problemos.Men jag tycker det blir mycket bättre med mustang stall.Men testa det kanske funkar för dig.Skickar över bild på det jag har liggandes senare idag(om jag hittar det[:o)]).

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/