Ljudbojen.com
http://www.ljudbojen.com/

Plåtbit under strata mick
http://www.ljudbojen.com/viewtopic.php?f=4&t=44983
Page 1 of 1

Author:  Goran [ 31 Aug 2010, 08:32 ]
Post subject:  Plåtbit under strata mick

Har för länge sen fixat stålplåt-bitar för att sätta under stallmicken på Strator, bara för att testa ordentligt. Hade för några år sen under en Lundgren â€Â

Author:  Steven [ 31 Aug 2010, 09:24 ]
Post subject: 

Körde förut med en sådan (baseplate) men jag insåg efter ett tag att den tog bort för mycket av "strattan" i micken. Den lät fetare och så men inte som jag ville att en stratta skulle låta. Numera kör jag istället med att koppla mittmickens tonkontroll på stallmicken. Genom att dra ner på tonen får man ett ljud som låter "fetare" med OD/Fuzz/Dist, men man kan ändå få orginalljudet också om man drar på tonen till 10. Funkar kalas för mig iallafall.

http://www.myspace.com/h2band

Author:  Goran [ 31 Aug 2010, 10:42 ]
Post subject: 

Jag tycker att ensam stallmick på strata inte låter bra, undantag finns naturligtvis (Lundgren Hot, Rio Grande Tallboy t ex).
Med plåtbit närmar man sig ett tele-ljud en aning, och det gillar jag.
Men det är en smaksak, därför är såna här moddar ändå värda att testa.

Tonkontroll på stall men inte mitt kör jag på alla mina strator, det är en suverän mod, ger bättre mellanlägen bl a.

Author:  N/A [ 31 Aug 2010, 10:54 ]
Post subject: 

Påverkas ljudet av plattans tjocklek och material?

Author:  Goran [ 31 Aug 2010, 11:06 ]
Post subject: 

Daion_Power wrote:

Påverkas ljudet av plattans tjocklek och material?

Ja det gör det, stål har magnetiska egenskaper vilket inte t ex mässing har. Finns utrett på nätet vad som händer. Av stål ökar induktansen och magnetfältet skjuts uppåt bl a.

Tjockleken (men inte längden [:D] ) har betydelse, alltför tjock och det blir muddigt, alltför tunt och det blir ingen effekt att tala om.

Author:  N/A [ 31 Aug 2010, 11:50 ]
Post subject: 

Kan man inte jorda plåtbiten var som helst?

Author:  Goran [ 31 Aug 2010, 12:53 ]
Post subject: 

Daion_Power wrote:

Kan man inte jorda plåtbiten var som helst?

Det kan man naturligtvis, man jordar den för att få skärmningsegenskaper också.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/