Ljudbojen.com
http://www.ljudbojen.com/

Bach LP
http://www.ljudbojen.com/viewtopic.php?f=4&t=67867
Page 1 of 1

Author:  pellegitarr [ 07 Jan 2012, 12:37 ]
Post subject:  Bach LP

Hade premiär med BaCH:en igår...Fan va nice gitarr... Bra bett och punch i live- och bandsituation... Liiite tung att ha på sig i 3 timmar+, bara. Annars funkar den kanon med Vibroluxen!

Author:  spufuz [ 07 Jan 2012, 12:40 ]
Post subject:  Re: Bach LP

Bild? Ljudklipp?

Author:  pellegitarr [ 07 Jan 2012, 12:48 ]
Post subject:  Re: Bach LP

Lugn o fin nu...

Author:  Abe Normal [ 07 Jan 2012, 13:26 ]
Post subject:  Re: Bach LP

Kul, som gitarr overall 1 > 5?

/Ulf

Author:  pellegitarr [ 08 Jan 2012, 00:25 ]
Post subject:  Re: Bach LP

Abe Normal wrote:
Kul, som gitarr overall 1 > 5?

/Ulf


Funkar väl sådär att spela "Sultans of swing" på och ren picking... Bör lödas om till vintagewiring, men annars ger jag den en 4:a.

Author:  Abe Normal [ 08 Jan 2012, 10:54 ]
Post subject:  Re: Bach LP

pellegitarr wrote:
Abe Normal wrote:
Kul, som gitarr overall 1 > 5?

/Ulf


Funkar väl sådär att spela "Sultans of swing" på och ren picking... Bör lödas om till vintagewiring, men annars ger jag den en 4:a.



Kul att du är nöjd, har en egen Solid (top) LP BaCH, den får i betyg. Build quality 3/5, Playability 3.5/5, Sound med nya pup’s 4/5, Value for money 4/5, Overall rating 3,5/5.

Det jag skulle önska vore mer moderna frets, dvs minst medium jumbo och bättre bandsättning som typ hos bättre Schecter/LDT’s, kanske också en annan size på halsen. Många kopior har fel mått på halsarna, dvs juniorhalsar som blir för smäckra för att kunna jämföras med originalet.

/Ulf

Author:  pellegitarr [ 09 Jan 2012, 19:50 ]
Post subject:  Re: Bach LP

Skulle kanske inte skada m fetare band...men halsmåtten tycker jag är perfekta, har dock bara spelat fender tidigare.... Var inga problem med mensuren. Finish=5, och nu är den omlödd til vintagewiring, så vi får känna på nästa rep hur den låter... 8)

Author:  Abe Normal [ 10 Jan 2012, 09:36 ]
Post subject:  Re: Bach LP

Man skall inte vara gniden, men jag sätter ändå 3,5/5 i betyg på bygget där finishen ingår…;).

/Ulf

Author:  Walain [ 10 Jan 2012, 09:41 ]
Post subject:  Re: Bach LP

Jag panikköpte ju en Bach LPC på deras kontor i Tjeckien i höstas, efter att jag slagit av huvudet på min standard på andra spelningen på en tiodagars turné.. Tyckte den var kanon faktiskt, hur bra som helst. Lite muddiga mickar och inte perfekt detaljarbete, samt lite väl ljus greppbräda. Men för pengarna (2700 inkl hardcase med ganska duktig rabatt) var det helt oslagbart och det var inga som helst problem att slutföra turnén med den gitarren.

För pengarna 5/5. Jämfört med mina Gibsons (om de är 5/5) så typ 3/5.

Author:  Abe Normal [ 10 Jan 2012, 09:51 ]
Post subject:  Re: Bach LP

Jag har som sagt deras mest påkostade LP-modell (alltså då). Toppen ser ut att vara solid, men kollar man virket runt pottarna så är det tre lager plus delat bakstycke, lite skumt. Är den urfräst eller finns det ett fyllnadsvirke med för att bokstavligen fylla ut tomrummet? Ingen aning, men någon Gibsonkvalite är det knappast, vilket en del vill hävda.

Att brädan är ljus och lite torr, tror jag beror på att det är indisk rosewood, som har en lite faddigare look.

/Ulf

Author:  Jean [ 10 Jan 2012, 15:38 ]
Post subject:  Re: Bach LP

Tycker det är helt okay gitarrer ,
Bättre och mer prisvärda än epiphone / squier

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/