View unanswered posts | View active topics It is currently 13 Oct 2026, 08:00



Reply to topic  [ 5 posts ] 
Strängar till akke 
Author Message

Joined: 28 Jun 2008, 09:35
Posts: 315
Location: Stockholm
Post Strängar till akke
Tänkte dra en beställning till Thomann, samtidigt som det är hög tid att stränga om den akustiska gitarren. Då slog det mig vad otroligt dåligt koll jag har på akustiskt. Vet inte ens vad för strängar jag behöver och börja ifrågasätta om jag ens äger rätt typ av gitarr.. :oops:

Jag har en Hummingbird (dreadnought) som låter jättebra när man drar ackord, men jag tycker den är ganska trögspelad för fingerpicking, vilket är det jag gör mest/helst. Jag vet inte vad jag har för strängar på nu, en musikaffärsrekommendation, men jag tycker de känns mer trögspelade än på dobron som har 015-set.

Vad är det för typ av strängar man ska satsa på, är det någon form av 'low tension'-strängar jag bör satsa på? Och finns det vissa typer av stålsträngade (kroppsform/hals) som generellt passar bättre för fingerpicking (med bending) än andra?


14 Aug 2012, 11:08
Profile

Joined: 18 Mar 2007, 21:58
Posts: 8742
Location: Uppsala
Post Re: Strängar till akke
Jag kör genomgående på Martin Acoustic SP medium (0.013-0.056) till dreadnought (HD28) Jag har testat några olika, men dom här känns och låter bäst, både för fingerspel och plektrumspel. Vet inte om det finns optimala strängar för finger vs plektrumspel.

På andra acken, Yamaha LL11E, kör jag Elixir Nanoweb Light (0.012-0.053). Lite lägre tension, verkar som om den är byggd för det, och Elixir för att jag lirar den sporadiskt, och tycker det är synd att strängarna bara skall oxidera sig gamla även när jag inte spelar. Jag gillar spelkänslan bättre i icke coatade, men ibland får man vara praktisk.
När jag lyxar till det även för den här guran blir det Martin SP Custom Light.

_________________
Image


14 Aug 2012, 11:52
Profile WWW

Joined: 16 Sep 2011, 19:32
Posts: 226
Post Re: Strängar till akke
Dessa gillar jag: http://www.thomann.de/se/daddario_ej19.htm

Ang trögspelad så kanske det är en justeringsfråga...?


14 Aug 2012, 11:58
Profile
User avatar

Joined: 09 Dec 2007, 23:29
Posts: 506
Location:
Post Re: Strängar till akke
Har kört Martinsträngar till min D28 och testade ett set Rotosound med marginell skillnad.


14 Aug 2012, 17:25
Profile ICQ WWW
User avatar

Joined: 03 Dec 2002, 21:30
Posts: 18992
Location: Södra sthlm SWISH
Post Re: Strängar till akke
Japp, low tension heter lösningen

Jag kör Newtone Heritage på ackarna, riktigt lättspelade och tappar dessutom inte tonen i första taget. Rekommenderas å det grövsta

lite svårt med de olika dimensionerna just nu hos StringsandBeyond, men dom finns säkert ngn annanstan också :)
http://www.newtonestrings.com/acoustic_page.htm

_________________
-------------------------------------------------


ImageThe beat goes on and I´m so wrong


14 Aug 2012, 20:02
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 5 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 37 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.