Ljudbojen.com
http://www.ljudbojen.com/

P-rails
http://www.ljudbojen.com/viewtopic.php?f=4&t=84699
Page 1 of 1

Author:  Overdriver [ 14 May 2013, 21:02 ]
Post subject:  P-rails

Har precis beställt ett set Seymour Duncan P-rails till min SG.
Är det någon som har några erfarenheter?
Har för tillfället tre Hum-Humgitarrer så jag har tänkt koppla efter schemat nedan för att kunna få något annorlunda...

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2_prails_2v_2t_tspp

Author:  ChronicTown [ 14 May 2013, 23:02 ]
Post subject:  Re: P-rails

Jag tycker de där verkar svinfräcka! Måste bara hitta en lämplig gura att sätta in dem i. Det finns ju även en sorts pickupram med inbyggda switchar som passar utmärkt, om man inte orkar/vill löda om hela elektroniken.

Author:  Mr Smiley [ 15 May 2013, 09:33 ]
Post subject:  Re: P-rails

P-rails är suveräna om man vill ha många ljudmöjligheter i ett och samma instrument. Har dem själv i tre gitarrer. Rekommenderas om du först och främst är ute efter P-90-ljudet; inga kompromisser där. En fördel mot andra P-90 i humbuckerformat är att spolen hamnar på samma avstånd från stallet som med en ren P-90. Som bonus, tack vare de omaka spolarna, får man ett parallellkopplat ljud som faktiskt är användbart, åtminstone i halsläget. (Har den möjligheten i ett par gitarrer med vanliga humbuckers och då är det inte värt besväret i mina öron.) Men den största fördelen är förstås mångsidigheten.

Seymour Duncans Triple Shot (ramen med inbyggda switchar) har jag i en gitarr, och det fungerar, men jag tycker att switcharna är ganska pilliga att hantera och kan inte rekommendera denna lösning om man vill växla mellan de olika lägena ofta.

Author:  Overdriver [ 16 May 2013, 21:02 ]
Post subject:  Re: P-rails

Det låter ju bra!
Vill som sagt ha något annorlunda samtidigt som man ska kunna "åka på fullt ställ".
Dom där ramarna var inte helt övertygande...
Potarna har börjat skrapa i SG:n så det lutar åt att all elektronik ska bytas i samband med mickbytet.
Recension och utvärdering kommer :mrgreen:

Author:  Overdriver [ 01 Jun 2013, 23:40 ]
Post subject:  Re: P-rails

Nu har dom hittat ner i min SG.
Och efter mycket spelande så tycker jag det låter bra.
Har i och för sig bara provat hemma på min Yamaha TH-10.
På måndag blir det Superlead :mrgreen:

Author:  Overdriver [ 08 Jun 2013, 10:55 ]
Post subject:  Re: P-rails

Såhär blev det...

Image

Image

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/