View unanswered posts | View active topics It is currently 25 Sep 2026, 11:54



Reply to topic  [ 5 posts ] 
Montera nickelkåpor 
Author Message
User avatar

Joined: 15 Mar 2008, 18:36
Posts: 4460
Location: Örsundsbro
Post Montera nickelkåpor
Hur är det med det? Måste man ha typ vax i botten på kåpan eller räcker det med att löda fast kanten mot bottenplattan?

Matte

_________________
the older I get, the better I was


26 Oct 2013, 12:25
Profile
User avatar

Joined: 04 Jul 2006, 18:17
Posts: 1165
Location: Norrbotten
Post Re: Montera nickelkåpor
Så här har jag gjort med öppna humbuckers som normalt sett är vaxade från början och det funkar klockrent, kör du med helt ovaxade mickar bör du nog vaxa allt när kåporna är monterade.

http://www.youtube.com/watch?v=Mp7hAqmzecA


26 Oct 2013, 14:05
Profile
User avatar

Joined: 15 Mar 2008, 18:36
Posts: 4460
Location: Örsundsbro
Post Re: Montera nickelkåpor
Tack för svar, den där hade jag sett faktiskt. Men jag menade själva kåpan, har för mig att den inte bör ha kontakt med polerna på micken och därför skulle man droppa lite vax el paraffin/stearin i botten på kåpan. Men på annat forum så sas det vara onödigt.
Nåja, nästa problem är att routingen är för liten, måste slipa lite i hörnen för att mick m kåpa ska få plats....

Matte

_________________
the older I get, the better I was


26 Oct 2013, 16:51
Profile

Joined: 17 Sep 2005, 18:40
Posts: 1495
Location: Uppsala
Post Re: Montera nickelkåpor
Om micken inte har nån kåpa: sätt maskeringstape över 'sluggarna' eller vad dom heter, skruva ut polskruvarna ett par mm för att kunna styra kåpan till rätt position, sen på med kåpan och använd tvinn för att få kåpan att sitt tight mot micken (både mot toppen och sidorna). På med lödtenn mellan kåpan och bottenplattan (en punkt på varje långsida) för att sätta fast den och sen klart.

Vaxning behövs nig mest om man spelar galet högt typ pleximarshall 100 watt på max.

_________________
Jag sponsrar Ljudbojen!


27 Oct 2013, 07:46
Profile
User avatar

Joined: 15 Mar 2008, 18:36
Posts: 4460
Location: Örsundsbro
Post Re: Montera nickelkåpor
Tack för svar! Kunde inte hålla mig så jag gjorde klart det igår kväll.... :oops: Jag fick plocka fram Dremeln och sliprondell för att göra hörnen på kaviteten liiite större, annars gick inte kåpan ner.

Jag satte i skyddsplasten från kåpan på insidan av den ena, den andra har inget alls över sluggarna- är det farligt/skadligt för micken på något sätt att köra oskyddat? Det låter som det ska i alla fall! Pluggade i en stund när kidsen somnat bara för att testa och på låg volym så lät allt som förväntat.

Matte

_________________
the older I get, the better I was


27 Oct 2013, 07:59
Profile
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 5 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: Vinyljunkie and 66 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.