Min Guild är en Starfire 4 med Bigsby, jag tror det är
en -64 (serienr 33xxx) måtten på mickarna är 70 x 33 (troligtvis
minihumbucker)Det jag funderar över är om det är någon större skillnad ljudmässigt mellan Guilden och 335:an, Guilden låter bra i mitt tycke och frågan är om 335:an tillför något ljudmässigt.
Mvh BI
furix wrote:
Det beror på vilken stafire 1,2 och 3 hollowbody singlecuteway
4,5 och6 ser ut som 335 med hel mittstock.
4 är enlaste modellen dots stränghållare och ett ett hagström stall på träklack.5 rektangulära ilägg guild/bigsby B-6 svaj och master volym.6 är lyx modellen som 5 men finare inlägg ebony board allt guldpläderat.Guild minihumbucker på 4,5och 6.
Kom 1963 men denstora skillnaden på 4,5 och 6 är 16 bandsinfästning fram till -68 vilket gör att stafiren känns kompaktare stadigare på något vis.1968 kommer 18 bandsinfästningen på 4,5 och 6 och 5 och 6 får ett B-7 svaj istället.Samma med gibson 330 som gick från 16 till 18 bandinfästning 1968 det speglar nog utvecklingen i musiken från pop till tyngre rock och blues.1971 fick Guild stora humbuckers kan ibland vara svårt att se skillnaden mellan mini och stora på guild och inte som gibson där man ser skillnaden direkt.
I nypris motsvarade de gibson modellerna 335.345 och 355 och tyvär idag får du vara glad om do får ut en fjärdel av motsvarande gibsonmodell.Vintagemarknaden är hård mot Guild vilket är synd för det är oftast kanongitarr
BI