 |
 |
 |
|
Page 1 of 1
|
[ 5 posts ] |
|
| Author |
Message |
|
NiklasC
Joined: 29 Jan 2008, 11:07 Posts: 162 Location:
|
 Döda toner
Halloj! Jag har ett gammalt Hohner chromonica 64 med ett par döda toner. Vad beror det på och fixar man det? Jag har kollat att tungorna inte "sitter fast" och att de rör sej fritt.
/N
|
| 11 Aug 2011, 00:39 |
|
 |
|
Harper
Joined: 02 Jul 2009, 00:47 Posts: 175
|
Med "döda" menar du att du inte får någon ton antar jag. Gissar att det är ngon av de lägre tonerna. När du har kollat tungorna, menar du då plastflärparna eller metalltungorna? Är det inte flärpen som kärvar så kan det vara metalltungan. I så fall är det antagligen smuts eller dyligt som fastnat eller så har tungan tryckts ner i spåret och behöver gappas upp en bit. Har du otur har tungan gett upp och behöver bytas.
Stefan
|
| 11 Aug 2011, 10:25 |
|
 |
|
NiklasC
Joined: 29 Jan 2008, 11:07 Posts: 162 Location:
|
Precis! Tonen G mitt i spelet ger inget ljud ifrån sej. Plastflärpen fladdrar så fint så den är nog inget problem. Även metalltungan rör sej men utan att det låter. Vad menas med att gappa upp? Handlar det om hålet som tungan rör sej i? Hur stor roll spelar "blåshålet", alltså det utrymmet i huset som luften blåses in genom? Vid just denna tonen har huset varit sprucket. Sprickan gick genom den vägg som skiljer det övre hålet från det undre vilket gjorde att dessa båda toner lät samtidigt. Springan gick längs den högra sidoväggen. Jag har lagat sprickan med en bit trä som sticker upp lite grann i det övre hålet (den ton som är död). Att denna lagning kan påverka hur "bra" ljudet blir kan jag tänka mej, men påverkar det förutsättningarna för att det ska låta över huvudtaget?
/N
|
| 11 Aug 2011, 12:14 |
|
 |
|
Harper
Joined: 02 Jul 2009, 00:47 Posts: 175
|
Med kåporna av kan du testa tätheten i spelet. Täck för både blås- och dragtungan med fingrarna, försiktigt men så det sluter tätt, och blås/drag. Var försiktig när du tar bort fingret ifall flärpen fastnat på huden, så du inte skadar den. Ett kromatiskt blir sällan helt tätt, men du märker snabbt om det läcker mer luft än de andra luftkamrarna om du jämför med fungerande kamrar. Men om det inte läcker för mycket luft så borde det ändå bli någon sorts ton. Tonen G mitt på spelet borde vara ... få se ... en blåston, om det är ett C-spel du har. Då är det dragtonens flärp på insidan som ska täcka luften på för att hjälpa blåstonen, vars tunga är på insidan. Jag förstår att du redan har monterat av stämmplattorna, för att kunna reparera träkammen. Som du redan säkert vet så är kromatiska spel delikata instrument, man bör vara försiktig när man demonterar. Dessutom är 64: an spikmonterad. Jag vet vissa som t.om. håller reda på vilken spik som satt var för att stämmplattorna ska sitta så bra som möjligt efter montering. Om du tar stämplattan kan du kontrollera gällande tunga genom att se efter hur högt över plattan spetsen på tungans är i sitt viloläge. En trubbig tumregel är att öppningen (gappningen) ska vara ungefär lika stor som tungans tjocklek. Passa på att ta ciggpapper, typ Rizzla, och försiktigt, i 90 grader mot stämplattan, dra mellan tungan och kanten på tungöppningen, fram och tillbaka längs tungans långsidor. Detta för att rengöra ifall det fastnat något som får tungan att kärva. En annan orsak kan vara att tungan kommit lite på snedden, ocentrerad, så den tar i en kant. Passa på, när du ändå håller på, att rengöra flärparna. Blöt ciggpapper, lägg an på flärpen, låt ligga några sekunder och dra sakta av. Gör lika sedan med torrt cigg-papper tills det är torrt. Dubbla flärpar rengörs på samma vis (mellan the flärps).
|
| 11 Aug 2011, 15:37 |
|
 |
|
NiklasC
Joined: 29 Jan 2008, 11:07 Posts: 162 Location:
|
Tack för ett utförligt svar. Nej, jag vågade inte ge mej på att montera av stämplattorna, vilket jag inser nu i efterhand hade varit lättare och gett ett bättre resultat, utan jag har försökt laga framifrån. Det var lite som att bygga flaskskepp... Jag var rädd att jag fått lim på tungan men det verkar jag lyckats undvika. Däremot så kan det vara så att flärpen på sugtonen har lossnat. Jag har två lösa i asken. Får kolla när jag har tid att meka nästa gång. Just nu är det hopmonterat. Det finns ju många andra toner att spela på...  /N
|
| 11 Aug 2011, 18:23 |
|
|
|
Page 1 of 1
|
[ 5 posts ] |
|
Who is online |
Users browsing this forum: No registered users and 5 guests |
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum
|
|
 |
|