| Author |
Message |
|
hawa
Joined: 18 Nov 2002, 23:49 Posts: 2594 Location:
|
 NGD, gubbgitarr med flametop
Den här pärlan kom idag, en Epiphone Spirit 2 från -82, tillverkad i Gibsons Kalamazoo-fabrik. En kul modell jag har letat efter länge. Tillberkades ca ett år men sålde dåligt, så de bytte till Gibson-logga och tillverkade modellen några år till. Fun fact: Under övergångsperioden Epiphone->Gibson målades Epiphone-loggan över och på den satte man dit Gibson. Dock kunde man i rätt ljus se Epiphone-loggan under. 
|
| 08 Jun 2020, 18:57 |
|
 |
|
Obi
Joined: 10 Nov 2005, 01:37 Posts: 1518 Location:
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Snygg, ser ut att vara en riktigt trevlig gitarr. En fråga dock... Sitter det dimarzio pickuper i den? De har ju "trejdmärkt" pickuper i double cream utförande så det får inga andra använda. Iaf inte tillverkare i USA.
Last edited by Obi on 08 Jun 2020, 19:26, edited 1 time in total.
|
| 08 Jun 2020, 19:24 |
|
 |
|
zoork_1
Joined: 14 Mar 2011, 21:18 Posts: 3006 Location:
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Grattis - Ser läcker ut, men vari ligger "gubbigheten"...?
|
| 08 Jun 2020, 19:25 |
|
 |
|
Skavis
Joined: 10 Aug 2002, 10:34 Posts: 2277 Location: Söderhamn
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Bra köp Håkan! Blir ju lite avis 
|
| 08 Jun 2020, 19:27 |
|
 |
|
Goran
Joined: 03 Jan 2008, 12:21 Posts: 7810 Location: Malmö
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
En sån vill jag ha!
|
| 08 Jun 2020, 19:31 |
|
 |
|
hawa
Joined: 18 Nov 2002, 23:49 Posts: 2594 Location:
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Obi wrote: Snygg, ser ut att vara en riktigt trevlig gitarr. En fråga dock... Sitter det dimarzio pickuper i den? De har ju "trejdmärkt" pickuper i double cream utförande så det får inga andra använda. Iaf inte tillverkare i USA. Korrekt noterat, originalmickarna är bytta mot DiMarzio. Shaw-mickarna som sitter på modellen börjar bli rejält dyra så det kan vara så att en tidigare ägare har sålt dessa. Även stallet är utbytt, men det gör verkligen inget för originalet är groteskt fult (Schaller 455 för den som är nyfiken). Skulle dock vara kul att komma över ett sånt för att kunna återställa den till originalutseende om jag mot förmodan skulle vilja det nån gång 
|
| 08 Jun 2020, 19:37 |
|
 |
|
Jonken
Joined: 26 Nov 2008, 14:47 Posts: 5013 Location: Northbottom
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Grattis "H"! -SNYGG! (Dom där är fasen inte lätta att få tag på idag.) Får väl säga 'gitarr-broder' då. Här är en bild på min:  / Jonken
|
| 08 Jun 2020, 19:56 |
|
 |
|
hawa
Joined: 18 Nov 2002, 23:49 Posts: 2594 Location:
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Hahaha. Fasen, ser ju tamig fasen exakt lika ut. Nä, de verkar vara otroligt ovanliga. Jag har varit sugen på en Hamer Sunburst länge men den här är close enough i utseende. Är din också helt galet högljudd akustiskt? Hr aldrig haft en elgitarr som låtit så mkt oinpluggad.
|
| 08 Jun 2020, 20:04 |
|
 |
|
Tokerekloker
Joined: 03 May 2014, 14:48 Posts: 889
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
zoork_1 wrote: Grattis - Ser läcker ut, men vari ligger "gubbigheten"...? Det är en Epiphone. Det räcker.
|
| 08 Jun 2020, 22:29 |
|
 |
|
zoork_1
Joined: 14 Mar 2011, 21:18 Posts: 3006 Location:
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Tokerekloker wrote: zoork_1 wrote: Grattis - Ser läcker ut, men vari ligger "gubbigheten"...? Det är en Epiphone. Det räcker. Tack för svar, jag fattar... 
|
| 08 Jun 2020, 23:12 |
|
 |
|
hawa
Joined: 18 Nov 2002, 23:49 Posts: 2594 Location:
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Tokerekloker wrote: zoork_1 wrote: Grattis - Ser läcker ut, men vari ligger "gubbigheten"...? Det är en Epiphone. Det räcker. 
|
| 09 Jun 2020, 07:27 |
|
 |
|
hawa
Joined: 18 Nov 2002, 23:49 Posts: 2594 Location:
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Skavis wrote: Bra köp Håkan! Blir ju lite avis  Tack! Köp en! Äh, du har säkert en rätt trevlig samling gitarrer redan.
|
| 09 Jun 2020, 07:28 |
|
 |
|
Jonken
Joined: 26 Nov 2008, 14:47 Posts: 5013 Location: Northbottom
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
hawa wrote: Hahaha. Fasen, ser ju tamig fasen exakt lika ut. Nä, de verkar vara otroligt ovanliga. Jag har varit sugen på en Hamer Sunburst länge men den här är close enough i utseende. Är din också helt galet högljudd akustiskt? Hr aldrig haft en elgitarr som låtit så mkt oinpluggad. Onekligen är dom väldigt lika. Jag har inte testat modellen du har; men gissar att det inte är allt för stora skillnader mellan en Gibba och en Epi. Min har också samma höga AK-ton. Man hittar bara denna typ av klang signatur i äldre instrument. Har en polare som har en Double cut Hamer Cherry Flame Burst -från sent 70-tal. Även där är kroppsformen i princip identisk. Har ingen koll hur tjockt du strängar; men: Testat att skruva in ett ZZ Top ljud genom en varm rörhäck -med din? Om inte: -Try a little Billy G -boogie. (Speciellt dom där klagande, sjungande övertonerna.)  / Jonken
|
| 09 Jun 2020, 07:55 |
|
 |
|
Little Wing
Joined: 22 Oct 2004, 23:48 Posts: 1690 Location: Enköping
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Sjukt snygg! Grattis! Tycker att cremepickuperna höjer utseendet avsevärt. Skulle gärna ha en själv 
_________________ Mail: karl_rasmus[a]hotmail.com
|
| 09 Jun 2020, 08:27 |
|
 |
|
pudas
Joined: 27 Dec 2007, 16:22 Posts: 3392 Location: växjö
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Ger klart besvärande GAS bildning hos en gammal gubbe !
_________________ pudas
|
| 09 Jun 2020, 09:12 |
|
 |
|
Obi
Joined: 10 Nov 2005, 01:37 Posts: 1518 Location:
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
hawa wrote: Korrekt noterat, originalmickarna är bytta mot DiMarzio. Tack för svar. Little Wing wrote: Tycker att cremepickuperna höjer utseendet avsevärt. Skulle gärna ha en själv  Absolut pricken över i.
|
| 09 Jun 2020, 18:59 |
|
 |
|
hawa
Joined: 18 Nov 2002, 23:49 Posts: 2594 Location:
|
 Re: NGD, gubbgitarr med flametop
Jonken wrote: hawa wrote: Hahaha. Fasen, ser ju tamig fasen exakt lika ut. Nä, de verkar vara otroligt ovanliga. Jag har varit sugen på en Hamer Sunburst länge men den här är close enough i utseende. Är din också helt galet högljudd akustiskt? Hr aldrig haft en elgitarr som låtit så mkt oinpluggad. Onekligen är dom väldigt lika. Jag har inte testat modellen du har; men gissar att det inte är allt för stora skillnader mellan en Gibba och en Epi. Min har också samma höga AK-ton. Man hittar bara denna typ av klang signatur i äldre instrument. Har en polare som har en Double cut Hamer Cherry Flame Burst -från sent 70-tal. Även där är kroppsformen i princip identisk. Har ingen koll hur tjockt du strängar; men: Testat att skruva in ett ZZ Top ljud genom en varm rörhäck -med din? Om inte: -Try a little Billy G -boogie. (Speciellt dom där klagande, sjungande övertonerna.)  / Jonken Det är tydligen samma gitarr, de bara bytte logga. Svårt att hitta info om modellen men tydligen körde de ett gäng olika varianter på träslag men alla hade Shaw-mickar och Schaller 455-stallet. De tidiga exemplaren tillverkades i Kalamazoo-fabriken och sedan gick de över till produktion i Nashville-fabriken. En modell som verkligen har flygit under radarn, riktigt jädra trevlig gitarr. Stor chans att det är en keeper. Sjukt resonant, finns liksom inget motstånd alls i den, låter nästan orimligt mkt rent akustiskt. Väldigt basig i klangen, vilket man nog ska ta i beaktande när man väljer mickar (om man byter). Tack för alla glada tillrop! 
|
| 12 Jun 2020, 08:49 |
|
|