
Akustiska gitarrer live, ljudklipp
Det pratas inte så mycket akustiska gitarrer här så tänkte bara bidra med ett litet test. Tycker generellt att akustiska gitarrer är otroligt mycket svårare att få att låta bra live än elgitarrer. Elgitarr är ju egentligen enkelt att få till bra. Bara det att gitarrister hakar upp sig på små detaljer som kanske inte gör så stor skillnad i sammanhanget egentligen.
Tror det första man ska göra när man försöker få till akustisk gitarr live är att släppa tanken på att det kommer låta "uppmickad gitarr i studion".
Iallafall. Köpte en Takamine P6jc jumbo för någon månad sen som har en Palathetic piezo och en Ct4dx preamp. Det går att koppla in ytterligare en mikrofon och blanda med den interna. Så köpte Takamines triax som är en ljudhålsmick. Så här låter det när man kombinerar dom två. Kör genom en fishman aura sprectum Di. Tycker det fungerar fint själv:
https://soundcloud.com/southbeck/takami ... -and-triaxBidra gärna med ljudklipp om ni har eller vad ni kör för setup!