View unanswered posts | View active topics It is currently 06 Sep 2026, 00:53



Reply to topic  [ 12 posts ] 
Gibson Les Paul Standard 78. Såld! 
Author Message
User avatar

Joined: 08 Mar 2008, 17:58
Posts: 3440
Location:
Post Gibson Les Paul Standard 78. Såld!
Köpte den här av en på Bojen för ett tag sen och hade hoppats på att ha råd att behålla den[V]. En gura med massor av patina och fullkomligt skriker "spela på mig"! Guran e i gott skick trots sina 31 år. Lite lödningsjobb på den och den blir perfekt. Dessa guror har ju platta stenhårda band från början och även om dom ser låga ut så finns de fortfarande en hel del kvar på dom. Guran e fullt intakt men jag vet faktiskt inte hur mycket de kan vara bytt på den vad de gäller originaldelar, men den spelar och låter helt grymt bra.
Så till de tråkiga. Guran saknar serienr P.g.a att den en gång på 80-talet blev stulen från MUG i GBG. Den har dock blivit återlämnad och jag är femte ägaren efter detta. Detta e alltså en keeper vilket jag hade tänkt att de skulle bli för mig, men nu visar det sig tyvärr att jag inte har råd att ha den kvar. "Made in USA finns kvar men dock inget nummer. Har gjort efterforskningar på den och hittat en exakt likadan och de finns inga som helst tvivel på att de e en 78.
http://brokenstringguitars.com/78_gibso ... aulstd.htm Här är en exakt likadan[;)]. Originalcaset finns kvar. Vet inte riktigt vad jag ska sätta för pris på den med tanke gurans historia, detta kan bekräftas av den bojaren som jag köpt den av. Men vill ni ha en riktigt nice pålle med underbar patina så hugg till på denna.
Mvh Daffyd
Image
Image
Image
Image

Call me black, call me white. Call me anything you like, just don´t call me late for a party!


26 Mar 2009, 12:38
Profile ICQ YIM WWW

Joined: 28 Apr 2008, 22:30
Posts: 8608
Location:
Post 
Stulen på M.U.G i Gbg 1978 tillsammans med ett gäng andra Pållar.
Vilket M.U.G bekräftde när jag talade med dem.

Daffyd är tredje "ljudbojaren" som äger denna.
Dokumentation på mig och tidigare ägare medföljer.

Min Email:
Straponyourguitar(AT)hotmail.com


26 Mar 2009, 14:52
Profile ICQ YIM WWW
User avatar

Joined: 31 Oct 2004, 23:23
Posts: 4429
Location:
Post 
Sjukt snygg burst på den...
Vad kan man tänka sig för ungefärlig prisnivå på den?
Några byten intressanta?

Äh, vad fan...skickar ett mail så får vi snacka.

/David


26 Mar 2009, 15:33
Profile ICQ WWW

Joined: 18 Nov 2002, 23:49
Posts: 2594
Location:
Post 
Jävrar, vilken snygg gitarr [:p]


26 Mar 2009, 20:19
Profile ICQ WWW

Joined: 18 May 2006, 23:18
Posts: 753
Location:
Post 
Detta va utan tvivel den snyggaste Pållen jag någonsin skådat. fy fan vad vacker !


26 Mar 2009, 20:55
Profile ICQ WWW

Joined: 14 Jul 2008, 09:10
Posts: 185
Post 
Den är mycket trevlig oxå om man gillar pållar!!!!
FD ägare.


30 Mar 2009, 19:15
Profile WWW

Joined: 15 Mar 2009, 23:06
Posts: 157
Location:
Post 
Jag fick känna på den också när jag hälsade på daffyd [8D] Och kan säga som tidigare sagt, får nog inte mer LP för pengarna, en sån känsla alltså..

I begynnelsen skapade Iommi hårdrocken.


30 Mar 2009, 19:29
Profile ICQ YIM WWW
User avatar

Joined: 31 Oct 2004, 23:23
Posts: 4429
Location:
Post 
Är ju väldans sugen på denna, men måste nog sälja lite grejor innan den kan köpas, om nu inte daffyd tar sitt förnuft tillfånga och kör ett byte med mig... [:D]

Istället kanske min Greco EG-500 i cherry hamnar på försäljningslistan framöver. Ingen som vill köpa den av mig så att daffyd och jag kan nå en deal? [8D]

/D


31 Mar 2009, 10:04
Profile ICQ WWW
User avatar

Joined: 08 Mar 2008, 17:58
Posts: 3440
Location:
Post 
Igår så va min kompis Otto här som köpte min tidigare 78 som jag köpte av gitarristen i Dark tranquillity för tre år sen. Hade glömt lite hur den såg ut, men Otto hade med sig den igår och gurorna va identiska nästan. Denna här va dock i ett bättre skick och med vackrare topp. Hans va i behov av bandbyte vilket var gjort på hans. Enda egentliga nackdelen med denna e serienumret som saknas och att den brummar när man sänker volymen på den. Men detta är enkelt åtgärdat om man kan hålla i en lödkolv vilket jag inte är så bra på[V]. Nu håller jag på och säljer av en del grejer och ju mer de blir sålt desto större chans blir de ju att jag kan behålla den och fixa iordning de sista på den[:D]. Men som sagt, först till kvarn än så länge[;)] och inte en krona under 10 000:-.
Mvh Harald

Call me black, call me white. Call me anything you like, just don´t call me late for a party!


31 Mar 2009, 11:22
Profile ICQ YIM WWW

Joined: 18 Mar 2007, 21:58
Posts: 8742
Location: Uppsala
Post 
Ursäkta lite kladd, men lite positivt. Riktigt läcker Standard. Är inte mekaniken och mikarna rätt nya? Jämfört mad min 74'a ser dom nya ut.
Jag gillar plain tops! Det finns hel del bra 70-talare LP, även om ryktet inte alltid är det bästa. Verkar som plain tops var på modet då:
(Min Custom -74, 20th Anniversary)

Image

Medeltung, 4,2kg, och kanonbra efter lite TLC.

Den här 78'an skulle vara ett bra komplement, men gitarrbudgeten har gått lite för varm (redan) i år.

Image


31 Mar 2009, 13:44
Profile WWW
User avatar

Joined: 08 Mar 2008, 17:58
Posts: 3440
Location:
Post 
De där va en snygg pålle kjelle! Satt tidigare ett gäng Shaller stämmisar på den men hade ett par mer tidsenliga till den. Annars så vet jag inte om mickar och vilket hardware som kan va bytt. Mickarna låter iaf brutalt mycke Gibson vilket oxå står under dom. Switchen e original och även pottar. sen e de ju inte så mycke kvar[;)].
Mvh Daffyd

Call me black, call me white. Call me anything you like, just don´t call me late for a party!


31 Mar 2009, 17:04
Profile ICQ YIM WWW

Joined: 14 Jul 2008, 09:10
Posts: 185
Post 
Mickarna är ju frågan om dom är sedan 78:a el nyare
Om jag inte minns fel står det Gibson USA på dessa undertill
Pottarna kollade jag själv o dom är ifrån 78:a och om jag inte
minns fel var det V16-78.
Behåll den om du gillar pållar, den är läcker.
Själv är jag strata idiot så den passade inte mig!!


31 Mar 2009, 19:36
Profile WWW
Display posts from previous:  Sort by  
Reply to topic   [ 12 posts ] 

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software.