 |
 |
 |
|
Page 1 of 1
|
[ 4 posts ] |
|
3 eller 5 läges switch som inte är högre än 3cm?? OTAX?
| Author |
Message |
|
Lurwas
Joined: 20 Sep 2009, 18:28 Posts: 658 Location: Uddevalla
|
 3 eller 5 läges switch som inte är högre än 3cm?? OTAX?
Tjoho,
Fick ett plektrumskydd på posten idag laddat med goa mickar. Dock är switchen för stor för att få plats i håligheten. Jag mätte upp håligheten till 3cm djup. Den 3 läges switch som satt där innan vart 2,5cm hög, men den orkar jag inte löda lös för detta, utan jag vill köpa en ny. Jag tittade på gitarrdelars sida, och även om det inte står några mått såg det mesta ut att vara bra stort. Några tips på switchar som kan passa? 5 läges eller 3 läges spelar mindre roll, men helst 5.
EDIT;
Någon som har en Ibanez OTAX VLX91 att mäta på?
_________________
Last edited by Lurwas on 04 Jan 2012, 23:30, edited 1 time in total.
|
| 04 Jan 2012, 22:12 |
|
 |
|
K-G
Joined: 02 Oct 2004, 15:16 Posts: 4403 Location: Mojo-land
|
 Re: 3 eller 5 läges switch som inte är högre än 3cm??
Lurwas wrote: Tjoho,
Fick ett plektrumskydd på posten idag laddat med goa mickar. Dock är switchen för stor för att få plats i håligheten. Jag mätte upp håligheten till 3cm djup. Den 3 läges switch som satt där innan vart 2,5cm hög, men den orkar jag inte löda lös för detta, utan jag vill köpa en ny. Jag tittade på gitarrdelars sida, och även om det inte står några mått såg det mesta ut att vara bra stort. Några tips på switchar som kan passa? 5 läges eller 3 läges spelar mindre roll, men helst 5. Du får nog börja löda...jag mätte precis (ja jag orkade) en 3 läges-switch till telecater och den är rätt så exakt 35 mm hög....möjligt att det finns nån skum asiatisk switch med andra mått...jag kollade även ett par japanswitchar, men ungefär samma mått
_________________ "Att påstå att man inte är rasist samtidigt som man sympatiserar med SD och dess politik är ju lika ologiskt som att säga att man är vegan samtidigt som man käkar på en flintastek..."
|
| 04 Jan 2012, 22:21 |
|
 |
|
danix
Joined: 20 May 2003, 23:28 Posts: 2794 Location: Sollentuna, Stockholm
|
 Re: 3 eller 5 läges switch som inte är högre än 3cm??
Jag tror att switcharna till Ibanez S-serie borde funka, inte för att jag mätt, men det är tight på höjden i dom däringa.
|
| 04 Jan 2012, 22:36 |
|
 |
|
Lurwas
Joined: 20 Sep 2009, 18:28 Posts: 658 Location: Uddevalla
|
 Re: 3 eller 5 läges switch som inte är högre än 3cm??
K-G, Detta är galna japaner som kokat ihop den här guran. Men jag ger mig inte, jag tittade på en andra switchen och insåg hur pilligt det var att jag gör ett försök att hitta en ny först i alla fall.
danix, Ok, då kikar vi på detta! Kan vara dimarzio kanske?
_________________
|
| 04 Jan 2012, 22:43 |
|
|
|
Page 1 of 1
|
[ 4 posts ] |
|
Who is online |
Users browsing this forum: Google [Bot], Polytone and 71 guests |
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum
|
|
 |
|