Joined: 21 Nov 2002, 17:42 Posts: 3184 Location: I hjärtat av Norrbotten
Klä vinyl på Fender liknande topp
Jag håller på och skall färdigställa mitt senaste bygge och nu börjar det att dra ihop sig för att klä tolex på den hemsnickrade kabinettet för toppen. Har blond tolex som toppen skall kläs med och vill ju få det hela så bra som möjligt, frågan är då hur skall man lägga snitten i övre hörnen och "vinkeln" för frontpanelens lutning för att få det så tätt som möjligt?
Finns det någon guide eller liknande på att klä vinyl på Fender av blackface typ?
22 Feb 2012, 12:02
Firetone
Joined: 11 Jul 2005, 14:32 Posts: 965 Location: Eskilstuna, Sweden
Småkapar tråden lite och frågar: Är det någon som klär om mot betalning i Stockholmsområdet? Har en stärkare som jag inte vet om jag får till snyggt nog, så jag grunnar på att låta ett proffs göra det.. (Naturligtvis en Super Reverb)
Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 38 guests
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum