Ljudbojen.com
https://www.ljudbojen.com/

Intressekoll Hagström Viking-P, lefty
https://www.ljudbojen.com/viewtopic.php?f=1&t=116755
Page 1 of 1

Author:  arinihsd [ 23 Sep 2017, 07:39 ]
Post subject:  Intressekoll Hagström Viking-P, lefty

Hade ett tomt case för ett par år sedan. Köpte osett/otestat en ny Viking-P. Den har förblivit oanvänd. Plasten kvar på mickarna och den har nog bara varit inkopplad ett par gånger. Som nyupptagen ur kartongen som kanske finns i förrådet.

Jag har inte så mycket att kommentera. Kanske låter den P90, men enligt flera reviews så är Hag Custom P-50 inte matchade. Stallmicken lite för svag i flera av modellerna. Det var också mitt intryck. Har inte skruvat mer än möjligen höjt stallet lite. Originalsträngarna bör vara D'Addario EXP110 (10-46).

Photobucket fungerar inte för img bilder längre. Kamera finns för ev bilder via epost. Länk till en butik:

http://www.gear4music.com/Guitar-and-Ba ... nburst/PQB

Byten kanske. Men har fler lefties som sällan kopplas in, tex Vintage Icon Lemondrop LP Peter Green-variant. Ibanez SA160 med Ariapro II HB stall-PU.

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/