Ljudbojen.com
https://www.ljudbojen.com/

Skall det vara så här?
https://www.ljudbojen.com/viewtopic.php?f=28&t=51414
Page 1 of 1

Author:  The Bluesman [ 13 Jan 2011, 11:49 ]
Post subject:  Skall det vara så här?

Jag var in på JAM i går för att skaffa mej ett Seydel spel i tonarten Bb. Men dom hade bara Herring på hyllan. Jag har ju hyffsade Vintage 1923 så tänkte det får väl duga. Men det fanns inte i Bb så vi letade fram ett Herring Blues som har samma kostnad som Vintage 1923. Trynade lite på hemvägen i bilen men tyckte akorden var aningen sura. En baggis att fixa till tänkte jag.
Men när jag väl kom hem och dunkar på backtracket "Help Me" så lät det så jäv-- illa. Hade jag köpt fel tonart?? Men nej! Kollade med tunern och inte en enda ton var rätt på spelet! Hamnar mellan A och Bb! Fan att dom inte lärt sig stämma på 100år.

Det är ju skandal att dom säljer sådant SKIT! Bör knappt säljas i leksaksaffären. Tänk på alla nybörjare som får ett sådant spel i sin hand. Det var ju mycket, mycket sämre än "Hohners 7 in Box" spelen som man får en hela ask under 500ingen. Jag skall KLAGA hos tillvärkaren!!

Author:  Harmonica Slim II [ 13 Jan 2011, 16:51 ]
Post subject: 

Det tycker jag absolut att du skall göra! Polysonic har agenturen på Hering och det vanliga tillvägagångssättet är att lämna in spelet där du köpt det. Förhoppningsvis får du då ett nytt spel i affären, beror lite på hur serviceminded dom är. Tänk på att munspel är ett mycket personligt instrument, efter att du satt det i käften så är det ditt och ingen annans. Innebär att affären måste skicka det till generalagenten som antingen lagar det eller skickar vidare till tillverkare för tillfixning. Betänk nu att Hering ligger i Brasilien= dyr frakt, vad är det mest sannolika när man får in ett surt spel? Spelet ligger på ett pris runt 300 kr det tar minst en timme för en person att stämma och det finns egentligen ingen garanti för att det blir bra. Ytterligare tid är inte lönsamt ergo skrotat munspel. Om nu alla som sprang på ett dåligt munspel lämnade tillbaks det så skulle det snart bli en dålig affär för tillverkaren men vad gör vi? Det går väl att fixa och så sätter man igång. Jag är själv ett lysande exempel på detta då jag tycker det är extra jobbigt att ta sig in till stan igen och bråka med musikaffären samt att jag tycker att jag kan mecka hyfsat med munspel. Personligen undviker jag Hering då det är det enda fabrikat där jag lyckats blåsa av tungan med normalt spelande, på två spel! Efter det så ligger Hering nere för min del. De är dessutom inte kul att jobba med då kvaliteten i godset känns underlig. Nej Åke, klaga och så hoppas jag att alla andra som råkar ut för samma sak också klagar så kanske kvaliteten på spelen blir bättre.

J Hörnfeldt
AKA Harmonica Slim II

Author:  Martin O [ 13 Jan 2011, 18:50 ]
Post subject: 

Harmonica Slim II wrote:
Personligen undviker jag Hering då det är det enda fabrikat där jag lyckats blåsa av tungan med normalt spelande, på två spel! J Hörnfeldt
AKA Harmonica Slim II


Du menar alltså att tungan faktiskt <u>brutits av</u>? Efter många års härverk med munspel har det aldrig hänt mig. Jag ser det potentiellt oroande i att det sker på en dragton ...
Annars medhåll om Hering: lite skakig kvalitet i allmänhet.

Author:  Arman [ 13 Jan 2011, 19:25 ]
Post subject: 

Gå genast och försök returnera det. Sånt måste reklameras. Har köpt några vintage 1923 munspel och alla har hållit. Dom är lite tungrodda att spela på men rätt bra ton på dom. Jag hade sönder ett Seydel solist pro "blås 4'an" på mindre än 5 dagar och jag spelar verkligen inte hårt. Fick ett nytt i affären efter lite gnäll. Skam den som ger sig.

Mvh
Arman

Author:  bluesminister [ 13 Jan 2011, 20:18 ]
Post subject: 

Köpte ett gäng Hering Black Blues i diverse tonarter från ett konkurslager för några år sedan. Blev några dubletter och det var skillnad som natt och dag på till exempel två stycken spel stämda i A.

Det ena använde jag i ett par års tid och det lät kanon (med mina mått mätt på den tiden), det andra lät skit från början till slut och var knappt spelbart på vissa toner.

Något av de någorlunda spelbara exemplaren finns kvar i väskan som reservspel, men jag har inte sneglat åt några nya Hering alls sedan dess.

Mattias

Author:  Harmonica Slim II [ 13 Jan 2011, 22:48 ]
Post subject: 

Martin O wrote:

Harmonica Slim II wrote:
Personligen undviker jag Hering då det är det enda fabrikat där jag lyckats blåsa av tungan med normalt spelande, på två spel! J Hörnfeldt
AKA Harmonica Slim II


Du menar alltså att tungan faktiskt <u>brutits av</u>? Efter många års härverk med munspel har det aldrig hänt mig. Jag ser det potentiellt oroande i att det sker på en dragton ...
Annars medhåll om Hering: lite skakig kvalitet i allmänhet.


Jomän det är korrekt uppfattat i det ena fallet så fick jag biten i halsen och det tog en stund att hosta ut den i det andra så märkte jag att något var knas och slutade spela på det. Sen när jag tog isär det så var tungan av. Förmodligen materialfel har aldrig varit med om det varken förr eller senare på något annat märke. Då har jag i och för sig inte lirat på några Seydel ännu. Fyran och femmans sug om mitt minne fungerar korrekt.

J Hörnfeldt
AKA Harmonica Slim II

Author:  The Bluesman [ 14 Jan 2011, 00:58 ]
Post subject: 

Att åka tillbaka till JAM är en bensinkostnad på 250-300kr., Allså ungefär vad spelet kostade. Att skicka till Jam är ett alternativ men jag skall ringa i morgon och höra vad dom säger om detta.

Tror iallafall jag skickar det till Brassarna så att dom kan stoppa upp det i....

Jag har 2-3st Vintage 1923 och dom är hyffsade (lite pillande blev det) Ett av dom har jädrans bra ton, men jag tycker dom känns för stora och klumpiga. Men nu var jag i behov av ett Bb och detta var vad som fanns på hyllan. Och det verkade spännande för sin lätta vikt och gjort i trä!

Fick "tungan" i halsen [:0] Man får nog besiktiga sin spel innan man blåser i dom? Nej inga Herring mer i min låda!

Page 1 of 1 All times are UTC + 1 hour [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/