
Högtalare räfflor och watt. - Försök till förklaring.
Jag har blivit ombedd att skriva ner lite om mina kunskaper om högtalare.
Det här är ingen vetenskaplig avhandling utan grundat på det jag kommit över att läsa, mina erfarenheter och uträkningar.
Wattstyrkan på en högtalare är ett mått på mängden värme som spolen orkar med innan den kroknar.
Watten har inte så mycket med ljudet att göra. Det enda som skiljer är att en lägwattshögtalare spräcker ljudet mycket tidigare än en högwattshögtalare.
Vill du ha ett ljud där högtalaren inte färgar ljudet så ska du ha en högtalare med hög wattstyrka. Då får du fram hur förstärkaren låter.
Vill du ha maximal skitighet, där högtalaren hjälper till att spräcka upp ljudet ska du ha en högtalare med en wattangivning som ligger nära max på den förstärkare som du har. Då spricker den upp och "hinner inte med" redan på ganska låga effekter.
En högtalare har också en tröskel som heter verkningsgrad eller
sensivity. Man skickar in en signal på en (1) Watt och mäter db på 1 meters avstånd. En Jensen P10R och en legend ger 95db. Men tack vare frekvenskurvan så upplevs jensen som mer högljudd. Högre frekvenser är mer påtagliga och hörs bättre. Bland nya modeller så har det blivit modernt med jättehöga verkningsgrader på över 100 db. En Cannabis Rex har 102db. En gammal Jensen C12Q låg på nånstans runt 93.db.. en sån högtalare som en cannabis rex blir väldigt ren och hög och ibland feedbackvänligt. Den är lättdriven och en 5 wattsförstärkare kan ge en volym som räcker till ett gig utan att mika.
Gamla "vintage" högtalare har ofta
släta koner. Släta koner ger ett rappare och skitigare ljud som många munspelare tycker om.
Det blir så eftersom pappen inte har något som stabiliserar upp den. Gamla högtalare ger ett mjukare och mörkare spräck eftersom pappen har mist sin spänst.
Man kan "vintagebehandla" nya högtalare med aceton och bastoner för att få pappen att mista spänst och fladdra på lite extra. Det är dock svårt att hitta rätt mängd aceton och rätt basfrekvens så det är lätt att misslyckas. Weber erbjuder det här om man vill ha det.
Räfflorna är alltså där för att stabilisera högtalarpappen och ge ett renare klarare ljud för att framhålla förstärkarens eget inbyggda ljud. Det ger ofta ett ljusare ljud eftersom pappen inte basfärgar ljudet.
Frekvensomfång är högtalarens förmåga att återge ljudet från den lägsta tonen till den högsta. Ett bra frekvensomfång för munspel brukar anses vara 50 - 6000hz
Ta en titt på den här
http://www.eminence.com/speakers/speake ... gend_1028K så ser ni att det finns en frekvenskurva där. Den visar vilka frekvenser en högtalare återger (när den är precis inspelad) Där finns en topp som visar att högtalaren ger 102,7db vid 2670,9 hz. det är där spetsen på högtalaren ligger. Som jämförelse så ligger en jensen P10R topp som en kam mellan 2 - 5khz. Därför känns dom vassa och hårdare än en eminence 1028K.
Sen har de något som kallas för
resonansfrekvens. och den bör vara under 100. Det är där högtalaren börjar ge bra bottenåtergivning.
Vad låter bäst?
Det du gillar låter bäst för dig.
