 |
 |
 |
|
Page 1 of 1
|
[ 1 post ] |
|
Alternativa tonestacksvarianter
| Author |
Message |
|
beneri
Joined: 27 Feb 2008, 10:44 Posts: 559 Location:
|
 Alternativa tonestacksvarianter
Har nu och då under ett par år meckat med en tvåstegs lågwattare, Laney Cub 8 - alltså en krets av allra enklaste sort. Ett av huvudsyftena har varit att förse den med en ordinär tone stack och efterföljande mastervolym. Arrangemanget sitter alltså efter de två förstegen (1 st 12AX7), omedelbart före slutstegsröret (6V6GT). Tycker egentligen att det hela fungerar riktigt bra, men har ibland nått gränsen för vad stärkarn kan åstadkomma i volym, och signalen till slutsteget är nog lite för liten för att skapa tydlig slutstegsdist. Stärkarn når alltså inte riktigt sin fulla potential volymmässigt. Har testat att koppla förbi tonestacken (Raw switch?), och då ökar volymen rätt avsevärt. Eftersom tonestacken (ordinär Fender-typ) dämpar signalen rejält har jag funderat på om det finns någon annan variant som inte stjäl lika mycke signal. Egentligen behöver jag nog ingen MID-kontroll (står oftast på noll eller tämligen lågt), men jag vill ha en rejäl dip i mellanregistret (scopat?), varför det antagligen inte funkar med enkla låg- och högpassfilter.
Vad har ni för erfarenheter av olika tonstacksvarianter? Vid ett snack med AI dök typerna Framus, Bridged-T Notch och James upp. I Tone Stack Calculator (TSC) finns också en typ benämnd E series. Vill minnas att Racing (här på Bojen) har sagt sig gilla James, och vid en snabbkoll i TSC verkar den ganska lovande. Vilka typer har ni provat, har andra erfarenheter av eller har synpunkter på?
|
| 04 Nov 2026, 15:21 |
|
|
|
Page 1 of 1
|
[ 1 post ] |
|
Who is online |
Users browsing this forum: No registered users and 53 guests |
|
You cannot post new topics in this forum You cannot reply to topics in this forum You cannot edit your posts in this forum You cannot delete your posts in this forum You cannot post attachments in this forum
|
|
 |
|